Jag skadade mitt lillfinger vid Valborg, var till lรคkare och rรถntgade en vecka senare. Lรคkaren sรฅg inget trasigt, men fingret glappade ganska mkt, sรฅ han trodde att det hade dragits ur led(och hoppat tillbaks). Jag fick fixerings band i kardborre(samma funktion som att tejpa ihop), som hรฅller ihop fingret med ringfingret.
Jag skulle ha det i 3 veckor ungefรคr och den tiden har ju gรฅtt nu och jag har fortfarande lika ont. Klรคttra รคr inte att tรคnka pรฅ fรถr tillfรคllet och jag bรถrjar fรฅ panik infรถr sommaren.
Skadetillfรคllet gick till sรฅ att jag slant med foten nรคr jag satt fast i en fingerslot, med lillfingret ner och lite "bakรฅt". Det knakade till ganska rejรคlt och 10-15 minuter senare nรคr jag toppat ur och firat ner, sรฅ insรฅg jag att det kanske inte var sรฅ bra..
Vad ska jag gรถra?
Hej Crille
Lรฅter som du har slitit av kollateralligamentet i leden pรฅ ena sidan och รคven fรฅtt nรฅgon form av skada pรฅ brosket i PIP -leden med kvarstรฅende svullnad. Jag vet inte vilken rรถntgen som togs men hรคr behรถvs en Magnetrรถntgen samt en undersรถkning av en handkirurg eller handskade kunnig idrottsmedicinare.
v kan ledinjektion eller senplastik/op behรถvas men detta bรถr som sagt tittas pรฅ
Bjรถrn
Tack..
Jag har sรถkt efter lรคkare och rรถntgen nu i en vecka och det รคr f-n inte lรคtt.
Alla tips om vart man kan vรคnda sig fรถr att fรฅ tag i magnetrรถntgen och handkirurg eller annan kunnig lรคkare mottages tacksamt!
Jag kan ta mig till sthlm, gbg. Befinner mig just nu och mesta av min tid i sommar pรฅ smรฅlรคndska hรถglandet.
(P.g.a. jag รคr skriven gbgare, sรฅ tar de inte emot mig pรฅ vรฅrdcentralen i Tranรฅs?!)
Supergammal trรฅd men jag chansar. Jag sรถkte pรฅ nรคtet efter fรถrklaringen pรฅ mitt finger som ser likadant ut som ditt Crille J efter att jag ramlade pรฅ motorcykeln fรถr snart 3 veckor sedan. Nรคr jag sรถker pรฅ vรฅrdguiden tex sรฅ stรฅr det att det mesta lรคker sjรคlv men det blir ju inte ett dugg bรคttre och gรถr skitont sรฅ fort jag kommer รฅt fingret och det gรฅr inte att rรคta ut fingret eller knyta handen. . Eftersom mitt finger ser ut exakt som ditt sรฅ tรคnkte jag att jag tar den enkla vรคgen o frรฅgar dig. Vet du vad det var? Varfรถr? Fick du hjรคlp? Lรคkte det av sig sjรคlv? Vore jรคttetacksam fรถr svar och hoppas du ser detta trots att det var nรฅgra รฅr sedan.
Finger ur led?